Rodzaje środków menstruacyjnych

Mam okres! I co teraz? Jakich produktów menstruacyjnych mogę używać?

1. PODPASKI JEDNORAZOWE

Najpopularniejszym i naprawdę szeroko dostępnym produktem są podpaski jednorazowe. Spotkasz je w różnych rozmiarach, kształtach i stopniach chłonności.

Czym tak naprawdę są?

Podpaski to nic innego jak kawałek mechanicznie ściśniętej i sprasowanej waty z kilkoma bardzo przydatnymi dodatkami. Ich chłonne wnętrze otoczone jest specjalnymi materiałami, które umożliwiają odpowiednie wchłanianie krwi do środka i zapobiegają przeciekaniu krwi na zewnątrz.

Spód podpaski zazwyczaj uzupełniony jest o warstwę kleju, umożliwiającą przytwierdzenie produktu do bielizny i/lub skrzydełka, które zapewniają jej stabilność. Dzięki tym udogodnieniom podpaska będzie na swoim miejscu nawet wtedy, gdy ty będziesz w ruchu.

Jak ich używać?

Podpaskę wyjmij z opakowania czystymi dłońmi. Odklej od niej plaster zabezpieczający klej i dopasuj podpaskę do majtek. Najlepiej umieść ją nie na samym środku bielizny, ale o kilka centymetrów bliżej przodu.

Podpaskę powinnaś zmieniać co około 3-4 godziny w pierwszych dniach miesiączki. Później może to być co około 6 godzin, w zależności od tego, jak intensywne jest twoje krwawienie. Szybko zauważysz, czy podpaska, którą wybrałaś ma odpowiednią chłonność czy powinnaś zmienić ją na cieńszą bądź grubszą.

Zużytą podpaskę zwiń i wyrzuć do kosza.

Co ciekawe, podpaski zostały wynalezione i spopularyzowane dopiero na przełomie XIX i XX wieku.

2. PODPASKI WIELORAZOWE

Podpaski wielorazowe już na pierwszy rzut oka różnią się od tych jednorazowych. Często kolorowe i pełne wzorów, są zrobione z zupełnie innych materiałów.

Czym tak naprawdę są?

Podpaski wielorazowe wykonane są z kilku warstw specjalnych materiałów – ich zewnętrzna warstwa nie przepuszcza wilgoci na zewnątrz, a wewnętrzna, ta która bezpośrednio dotyka ciała, jest odpowiednio chłonna i miła w dotyku.

Spód podpaski wielorazowej nie jest uzupełniony o warstwę kleju, ale w zamian ma zamontowane na skrzydełkach specjalne zatrzaski. W ich przypadku również nie musisz martwić się, że podpaska przesunie się w kiedy będziesz w ruchu.

Podpaski wielorazowe, w odróżnieniu od popularnych jednorazówek, nie muszą po użyciu trafiać do śmietnika, dzięki czemu wystarczają na wiele lat!

Jak ich używać?

Podpasek wielorazowych używa się w bardzo podobny sposób co tych jednorazowych. Jest między nimi jednak jedna znacząca różnica. Podpaski wielorazowe pierzesz po każdym użyciu. Aby zachować ich czystość oraz materiał bez plam na początku najlepiej zrobić to ręcznie w zimnej wodzie, żeby sprać krew, a następnie w pralce w temperaturze 40°C.

Podpaski możesz oczywiście prać razem z innym ubraniami, w tych samych proszkach lub płynach do prania.

Co ciekawe, podpaski wielorazowe są rozwiązaniem ekologicznym! To idealna alternatywna dla wielorazowych środków higienicznych. Dzięki nim dbasz o naszą planetę.

3. TAMPONY

Choć właściwości tamponów są zbliżone do właściwości podpasek, ich kształt i sposób użycia są zupełnie inne!

Czym tak naprawdę są?

Tampony są środkiem higienicznym o cylindrycznym kształcie. Podobnie jak podpaski, wykonane są w głównej mierze ze sprawowanej waty. Jednak w odróżnieniu od nich, nie zawierają elementu z klejem. Są bowiem aplikowane w zupełnie inny sposób!

Jak ich używać?

Przede wszystkim – w trakcie aplikacji tamponu musisz mieć czyste dłonie! Po ich umyciu wybierz dla siebie komfortową pozycję ciała. My ze swojej strony polecamy przykucnięcie i lekkie rozchylenie ud lub pozycję stojącą z jedną nogą uniesioną nieco wyżej, np. postawioną na toalecie. Tak przygotowana możesz wyciągnąć tampon z opakowania. Przed umieszczeniem go w ciele pociągnij dość mocno za sznureczek i sprawdź, czy jest dobrze przymocowany. Rozchyl lekko wargi pochwy i – trzymając tampon pomiędzy kciukiem, palcem wskazującym i środkowym – wprowadź samą jego końcówkę, a następnie zaczekaj kilka sekund. Po tym czasie Twoja wydzielina powinna nieco zmiękczyć tampon. Wtedy popchnij go delikatnie palcem wskazującym. Jeśli czujesz opór lub ból, spróbuj zmienić kąt wprowadzania, przesuń lekko tampon w prawo lub w lewo. W międzyczasie nie zapomnij o oddechu. Po całym procesie umyj dłonie. I pamiętaj, by po 3-6 godzinach wymienić tampon na nowy!:) W tym celu znowu umyj ręce, przyjmij dogodną dla siebie pozycję i postaraj się rozluźnić mięśnie pochwy. Następny krok – pociągnij delikatnie za sznureczek.

Co ciekawe, słowo „tampon” wzięło się z języka francuskiego i dosłownie można je tłumaczyć jako „zatyczka”.

4. MAJTKI MENSTRUACYJNE

Wyglądają jak zwykła bielizna, ale mają magiczną moc! Wchłaniają krew menstruacyjną i nie pozwalają jej wypływać na zewnątrz. Używając ich, nie potrzebujesz ani podpasek, ani tamponów.

Czym tak naprawdę są?

Przede wszystkim – są wielorazowym środkiem higienicznym stosowanym w trakcie okresu. Czyli, podobnie do podpasek wielorazowych, są rozwiązaniem ekologicznym. Majtki menstruacyjne to majtki, które chłoną krew menstruacyjną. Spełniają tę funkcję dzięki swojej budowie i użytych do ich szycia specjalistycznych materiałów. Majtki występują w różnych wzorach i krojach.

Jak ich używać?

Korzystanie z majtek jest bardzo proste. Zakładasz je tak jak swoją codzienną bieliznę i robisz to, co zwykle. Majtki możesz nosić do 12 godzin, w zależności od intensywności Twojej menstruacji w danym dniu. Po użyciu majtki musisz zdjąć, przepłukać w zimnej wodzie i wyprać z resztą prania w pralce (lub ręcznie) w temp. max do 60°C. Wyższa temperatura powoduje szybsze zużycie materiałów i utrwala plamy z krwi. Nigdy nie susz majtek na grzejniku, ponieważ mogą one uszkodzić warstwę wodoodporną

Co ciekawe, majtki menstruacyjne mają wydajność równą 4 tamponom.

5. KUBECZEK MENSTRUACYJNY

Kubeczek menstruacyjny to kolejna alternatywa dla podpasek i tamponów. Bliżej mu pewnie do tego drugiego, ale wciąż nie jest tym samym!

Czym tak naprawdę jest?

Kubeczek ma kształt małego, stożkowatego pojemniczka, zazwyczaj w całości wykonany jest z silikonu. Nosi się go w pochwie w czasie krwawienia miesiączkowego. Można go stosować podczas snu, aktywności fizycznej czy kąpieli w basenie. Kubeczki są produkowane w kilku rozmiarach różniących się średnicą. Dobór rozmiaru to kwestia indywidualna, często wymaga metody prób i błędów.

Jak go używać?

Początkowo aplikacja kubeczka może sprawiać trudności, które z czasem, po nabraniu wprawy, zupełnie znikają. W trakcie jego wkładania możesz pomóc sobie siłą mięśni – musisz wtedy spiąć je tak, jakbyś chciała przerwać oddawanie moczu.

Pamiętaj, że kubeczek umieszcza się w pochwie niżej niż tampon, tak aby jego pętelka na końcu była wyczuwalna, ale nie wystawała poza pochwę. Aby wsunąć go do ciała, należy złożyć najpierw jego szerszą część. Producenci polecają trzy techniki składania:

  • w literę C – składamy go na pół,
  • w literę S – ściskamy kubeczek tak, aby jego krawędzie się złożyły i staramy się ułożyć je w literę S (jedna krawędź do góry, druga w dół),
  • punchdown – wciskamy jedną stronę kubeczka do środka.

Złożony kubeczek sam rozprostuje się w pochwie i jego krawędzie przyssają się do ścianek pochwy. Prawidłowo założony nie przesunie się ani nie wypadnie, nie musisz się o to martwić!

Podczas miesiączki powinno się go wyjmować raz na 4-12 godzin, zależnie od nasilenia krwawienia.

A jak masz go wyjąć?

Wyciąganie kubeczka menstruacyjnego przede wszystkim nie powinno być gwałtowne. Ważne również, byś była w tym momencie możliwie rozluźniona. Po zlokalizowaniu podstawy kubeczka, złap ją palcami. Ściśnij ją lub przyciśnij do ścianki pochwy. W ten sposób kubeczek powinien “odessać się”. Najwygodniej jest to wykonać dwoma palcami, kciukiem i wskazującym lub środkowym. Po wyjęciu kuleczka opróżnij go, przepłucz i wyparz.

Co ciekawe, jednego kubeczka można używać przez kilka lat!

Czym jest endometrioza?

Artykuł powstał we współpracy z Yonify. Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.yonify.pl/blog/ Endometrioza związana jest w występowaniem tkanki endometrium poza jamą macicy. Najczęstsze miejsce występowania endometriozy to

Read More

Menstruacja krok po kroku

Czym jest miesiączka: Miesiączka to krwawienie z pochwy, które pojawia się u osób posiadających macicę mniej więcej w wieku od 11 do 60 lat (chociaż

Read More

Kto menstruuje?

Z biologicznego punktu widzenia wszystkie osoby posiadające macice między ok. 11-13 rokiem życia a ok. 50-60 rokiem życia powinny miesiączkować. Jednak dużo okoliczności może wpłynąć

Read More