Menstruacja krok po kroku

Czym jest miesiączka:

Miesiączka to krwawienie z pochwy, które pojawia się u osób posiadających macicę mniej więcej w wieku od 11 do 60 lat (chociaż może w ogóle, albo czasowo nie występować, ale o tym potem).

Mówiąc bardziej naukowo, menstruacja jest efektem zmian, jakie zachodzą w błonie śluzowej macicy pod wpływem hormonów wytwarzanych w jajnikach, czyli estrogenów i progesteronu.

Co około cztery tygodnie te hormony powodują dojrzewanie komórki jajowej w jednym z dwóch jajników. Gdy komórka jajowa dojrzeje, jest uwalniana z jajnika (nazywamy to owulacja) i przemieszcza się jajowodem do macicy przez 3–4 kolejne dni. Macica jest już gotowa do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. W tym czasie, pod wpływem estrogenów produkowanych przez jajniki, błona śluzowa wyściełająca macicę zwiększa swoją grubość, rozrasta się tkanka gruczołowa oraz naczynia krwionośne, przygotowując się na zagnieżdżenie się zarodka. Jeżeli w trakcie owulacji nie doszło do zapłodnienia, błona śluzowa złuszcza się i zostaje wydalona na zewnątrz przez pochwę. W trakcie złuszczania pękają drobne naczynka krwionośne. Krew i tkanki macicy wypływają przez szyjkę macicy do pochwy. Takie krwawe wydalenie śluzówki to właśnie miesiączka.

Menarche:

Pierwsza miesiączka zwana Menarche pojawia się zwykle w okolicach 11- 13 roku życia, ale bardzo często zdarzają się odchylenia od tej reguły. Nie martwcie się jeśli dostaniecie okres w wieku 10 albo 15 lat.

Jednak, jeśli po przekroczeniu 16 roku życia miesiączka wciąż się nie pojawi, najlepiej skonsultować się z lekarzem i poszukać przyczyn tego opóźnienia.

Ile trwa krwawienie miesiączkowe ?

Miesiączka trwa średnio 5 dni. Jednak każda miesiączka jest inna, nie ma powodu do obaw jeśli krwawienie trwa od 3 do 8 dni.

Osoba miesiączkująca traci w ciągu okresu od 35 do nawet 150 ml krwi (średnio 65 ml, czyli 1/3 szklanki) najwięcej na początku fazy menstruacyjnej. Za normę przyjmuje się krwawienie do 8 dni i utratę nie więcej niż 80 ml krwi.

Co może zwiastować nadejście miesiączki?

To bardzo indywidualna sprawa, ponieważ każde ciało jest inne. Jednak dość powszechne są pewne objawy poprzedzające nadejście menstruacji. Nazwane są skrótowo PMS, czyli zespół napięcia przed miesiączkowego (z ang. Premenstrual syndrome). To zespół dolegliwości, jakie mogą (ale nie muszą!) wystąpić przed miesiączką. Najczęściej zdarzają się w drugiej fazie cyklu (czyli fazie lutealnej) i ustępują samoistnie w pierwszych dniach krwawienia. Dolegliwości jakie zaliczamy najczęściej do PMS to m.in:

 • wzmożona senność, zmęczenie,
 • obniżenie nastroju, utrata sensu, brak wiary w siebie, utrata zainteresowań, brak energii,
 • uczucie rozdrażnienia, nerwowości,
 • uczucie niepokoju,
 • wahania nastroju ,
 • płaczliwość,
 • problemy z koncentracją,
 • osłabienie libido,
 • nadmierny apetyt,
 • uczucie pełności, wzdęcia,
 • bolesność i tkliwość piersi,
 • bóle mięśni i stawów,
 • trądzik, łojotok.

Oczywiście PMS pojawia się w różnym natężeniu (albo nie występuje w ogóle), możemy odczuwać tylko niektóre z wymienionych wyżej dolegliwości. Warto jednak obserwować swoje ciało i samopoczucie każdego miesiąca, aby rozpoznać, jakie objawy regularnie pojawiają się przed miesiączką. Jeśli je poznamy, możemy lepiej zatroszczyć się siebie w tych dniach i nie obwiniać się za pewne zachowania albo potrzeby.

Czym jest endometrioza?

Artykuł powstał we współpracy z Yonify. Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.yonify.pl/blog/ Endometrioza związana jest w występowaniem tkanki endometrium poza jamą macicy. Najczęstsze miejsce występowania endometriozy to

Read More

Kto menstruuje?

Z biologicznego punktu widzenia wszystkie osoby posiadające macice między ok. 11-13 rokiem życia a ok. 50-60 rokiem życia powinny miesiączkować. Jednak dużo okoliczności może wpłynąć

Read More

Rodzaje środków menstruacyjnych

Mam okres! I co teraz? Jakich produktów menstruacyjnych mogę używać? 1. PODPASKI JEDNORAZOWE Najpopularniejszym i naprawdę szeroko dostępnym produktem są podpaski jednorazowe. Spotkasz je w

Read More