NASZE DZIAŁANIA

Projekty,
współprace

HELPLINE

We wrześniu 2022 uruchomiłyśmy na naszej stornie „Miesiączkowy helpline”, czyli przestrzeń, w której wsparcie może otrzymać każda miesiączkująca osoba. Wystarczy zajrzeć na www.rozowaskrzyneczka.pl, znaleźć zakładkę „Miesiączkowy helpline” i wpisać swoje pytanie, wątpliwość czy zmartwienie w gotowy, całkowicie anonimowy formularz.

Nasze zaprzyjaźnione i zaufane ekspertki odpowiedzą na każde pytanie. Nie oceniają, nie wartościują pytań tylko profesjonalnie i empatycznie starają się pomagać i wspierać.

Dom Ciało

DOM CIAŁO

W ramach Funduszu Tutaj, we współpracy z Fundacją Ashoka, realizujemy projekt Dom Ciało.

OKRESOWA KOALICJA

Fundacja Różowa Skrzyneczka jest częścią Okresowej Koalicji od momentu jej powstania w 2021r. Okresowa Koalicja to zrzeszenie organizacji oraz aktywistek_tów i ekspertek_tów zajmujących się tematem miesiączki. 8 marca 2021 członkinie_owie Okresowej Koalicji ogłosiły_li Manifest na rzecz przeciwdziałania problemowi ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego.  Hasłem przewodnim Manifestu, jak i symbolem wszystkich akcji, jest „Krew nas zalewa”, wyrażające niezgodę na dalsze ignorowanie tematu miesiączki i ubóstwa menstruacyjnego.

Dzięki działaniom Okresowej Kolacji i współpracy z Biedronką otrzymałyśmy ogromne ilości podpasek i tamponów, z którymi wciąż docieramy m.in do szkół, osób w kryzysie bezdomności, osób uchodźczych, domów dziecka czy szpitali. 

W ramach naszych działań z Okresową Koalicją zainicjowałyśmy stworzenie pierwszego polskiego projektu ustawy dotyczącego menstruacji. W Sejmie apelujemy o jego poparcie do parlamentarzystek i parlamentarzystów.

Online, również w ramach Okresowej Koalicji, stworzyłyśmy przestrzeń, w której do apelu możecie dołączyć również Wy. Powiedzcie TAK darmowym podpaskom w każdej polskiej szkole i zostawcie swój podpis tu: https://takdlapodpasek.pl/

PODPASKI W SZPITALACH

Polskie szpitale nie oferują pacjentkom darmowych podpasek. 8 lutego 2023 wysłałyśmy w tej sprawie list do Ministerstwa Zdrowia. List stworzyłyśmy we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta oraz Biurem Praw Pacjenta. Zawarłyśmy w nim naszą wiedzę na temat skutków braku dostępu do środków higienicznych na czas menstruacji w szpitalach. Prosiłyśmy o przyjrzenie się sprawie, pilną interwencję i rozwiązania systemowe.

Odpowiedź niestety bardzo nas rozczarowała. Okazało się Ministerstwo nie widzi konieczności wprowadzenia zmian. Szpitale zobowiązane są w ramach udzielanego świadczenia opieki zdrowotnej zapewnić pacjentom i pacjentkom wyżywienie i zakwaterowanie odpowiednie do stanu zdrowia, ale „pacjent powinien zaopatrzyć się sam w takie przedmioty jak środki higieniczne”.

„(…)środki menstruacyjne nie są wyrobami medycznymi i na chwilę obecną nie przewiduje się świadczenia polegającego na zaopatrzeniu pacjentów w środki menstruacyjne podczas pobytu w szpitalu.”

Dlatego działamy dalej w sprawie szpitali! Z jednej strony ślemy podpaski i skrzyneczki do placówek medycznych, z drugiej nadal apelujemy o zmianę sytuacji i spotykamy się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

W 2023r wygrałyśmy konkurs „Grant na zdrowie” organizowany przez Gedeon Richter Polska we współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Otrzymałyśmy 20 000 zł na walkę o dostęp do podpasek na SORach - Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. 

#TAKDLAPODPASEK

Ustawa ma wprowadzić bezpłatny dostęp do środków menstruacyjnych oraz edukacji na temat zdrowia menstruacyjnego we wszystkich polskich szkołach. W Polsce obecnie żyje ponad 2 mln dziewczynek w wieku 9-19 lat. Oznacza to, że w szkołach w naszym kraju uczy się około 2 milionów dziewcząt, które miesiączkują lub w niedalekim czasie zaczną miesiączkować. Zapewnienie dostępu do środków higieny oraz edukacji dot. cyklu menstruacyjnego pozwoli im nie tylko godnie przeżyć czas miesiączkowania, ale także uchroni przed opuszczaniem zajęć lekcyjnych z powodu miesiączki. Odpowiednia edukacja pozwoli natomiast wzmacniać ich pewność siebie i budować wspierające środowisko wśród rówieśników, a tym samym niwelować tabu i stygmatyzację towarzyszące miesiączce.

Ustawa ma wprowadzić bezpłatny dostęp do środków menstruacyjnych oraz edukacji na temat zdrowia menstruacyjnego we wszystkich polskich szkołach. W Polsce obecnie żyje ponad 2 mln dziewczynek w wieku 9-19 lat. Oznacza to, że w szkołach w naszym kraju uczy się około 2 milionów dziewcząt, które miesiączkują lub w niedalekim czasie zaczną miesiączkować.

Zapewnienie dostępu do środków higieny oraz edukacji dot. cyklu menstruacyjnego pozwoli im nie tylko godnie przeżyć czas miesiączkowania, ale także uchroni przed opuszczaniem zajęć lekcyjnych z powodu miesiączki. Odpowiednia edukacja pozwoli natomiast wzmacniać ich pewność siebie i budować wspierające środowisko wśród rówieśników, a tym samym niwelować tabu i stygmatyzację towarzyszące miesiączce.

RÓŻOWA SKRZYNECZKA takes CARE of all sisters 

Różowa Skrzyneczka łączy siły z międzynarodową akcją humanitarną CARE. By móc wspierać osoby uchodźcze w walce o dobre życie w nowych, nie zawsze sprzyjających warunkach. Zgodnie z misją obydwu organizacji, w centrum naszej uwagi i naszych wspólnych działań postawiłyśmy kobiety, dziewczyny i osoby z macicami. Bo wiemy, jak istotnym elementem pracy o dobry świat jest walka o równe szanse i prawa.

Dzięki współpracy z CARE w najbliższych miesiącach będziemy miały możliwość zapewnienia pomocy kilkunastu tysiącom osób - będziemy wysyłać 3 tysiące pakietów godnościowych miesięcznie.

Czym jest pakiet godnościowy? To zestaw rzeczy, które w obliczu kryzysu mogą okazać się opoką poczucia godności i bezpieczeństwa. W każdym pakiecie odbiorczynie znajdą podpaski, tampony, dezodorant, powerbank i torbę podróżną. Do tej pory pakiety godnościowe dotarły już do kilkudziesięciu cudownych organizacji wspierających osoby uchodźcze , m.in do Fundacji Zupa dla Ukrainy, Asymetryści Punkt Pomocy - Nowa Nadzieja - Hubska 88, WeźPomóż, Przystanek Grochowa - Centrum dla Uchodźców z Ukrainy, ADRA International, Fundacja Autonomia, Polska Akcja Humanitarna (PAH) oraz Fundacja Ocalenie.

Dom Ciało

W ramach Funduszu Tutaj, we współpracy z Fundacją Ashoka, realizujemy projekt Dom Ciało.

Wspieramy nim osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w dostępie do wiedzy o edukacji seksualnej i zdrowotnej oraz do profilaktyki, leczenia ginekologicznego i usług z zakresu zdrowia reprodukcyjnego.
Dom Ciało jest miejscem spotkań, który tworzymy wspólnie z migrantkami ze społeczności ukraińskiej, białoruskiej i romskiej. Razem z nimi budujemy sieć kobiecego, międzykulturowego wsparcia. Działamy po to, by nowe mieszkanki polskich miast, w większym zaufaniu i bez szkodliwej zwłoki, niepokoju i strachu, mogły korzystać z usług medycznych w Polsce, bez konieczności powrotów do miejsc, z których pochodzą.

Razem z uchodźczyniami i migrantkami budujemy łatwo reprodukowalną bazę wiedzy i walczymy z krzyżującymi się wykluczeniami. Wspólnymi siłami i doświadczeniami budujemy projekt, w którym stawiamy na współpracę, wymianę i zmianę.

Dom Ciało

PARTNERSTWA