NASZE DZIAŁANIA
Projekty,
współprace
HELPLINE
We wrześniu 2022 uruchomiłyśmy na naszej stornie „Miesiączkowy helpline”, czyli przestrzeń, w której wsparcie może otrzymać każda miesiączkująca osoba. Wystarczy zajrzeć na www.rozowaskrzyneczka.pl, znaleźć zakładkę „Miesiączkowy helpline” i wpisać swoje pytanie, wątpliwość czy zmartwienie w gotowy, całkowicie anonimowy formularz.
Nasze zaprzyjaźnione i zaufane ekspertki odpowiedzą na każde pytanie. Nie oceniają, nie wartościują pytań tylko profesjonalnie i empatycznie starają się pomagać i wspierać.
DOM CIAŁO
W ramach Funduszu Tutaj, we współpracy z Fundacją Ashoka, realizujemy projekt Dom Ciało.
OKRESOWA KOALICJA
Fundacja Różowa Skrzyneczka jest częścią Okresowej Koalicji od momentu jej powstania w 2021r. Okresowa Koalicja to zrzeszenie organizacji oraz aktywistek_tów i ekspertek_tów zajmujących się tematem miesiączki. 8 marca 2021 członkinie_owie Okresowej Koalicji ogłosiły_li Manifest na rzecz przeciwdziałania problemowi ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. Hasłem przewodnim Manifestu, jak i symbolem wszystkich akcji, jest „Krew nas zalewa”, wyrażające niezgodę na dalsze ignorowanie tematu miesiączki i ubóstwa menstruacyjnego.
Dzięki działaniom Okresowej Kolacji i współpracy z Biedronką otrzymałyśmy ogromne ilości podpasek i tamponów, z którymi wciąż docieramy m.in do szkół, osób w kryzysie bezdomności, osób uchodźczych, domów dziecka czy szpitali.
W ramach naszych działań z Okresową Koalicją zainicjowałyśmy stworzenie pierwszego polskiego projektu ustawy dotyczącego menstruacji. W Sejmie apelujemy o jego poparcie do parlamentarzystek i parlamentarzystów.
Online, również w ramach Okresowej Koalicji, stworzyłyśmy przestrzeń, w której do apelu możecie dołączyć również Wy. Powiedzcie TAK darmowym podpaskom w każdej polskiej szkole i zostawcie swój podpis tu: https://takdlapodpasek.pl/
BIELIZNA DLA UKRAINY
W kwietniu 2022 r, postanowiłyśmy rozszerzyć formę naszego wsparcia
dla osób z Ukrainy. Doszły nas słuchy, że bielizna często nie jest traktowana priorytetowo przy zbiórkach rzeczy potrzebnym osobom uchodźczym. A majtki to codzienny przedmiot, najbliższy ciału, którego wartość doceniamy dopiero wtedy, gdy przestaje być rzeczą dostępną ot tak, na wyciągnięcie ręki...
Dlatego postanowiłyśmy ruszyć ze zrzutką na „Bieliznę dla Ukrainy”!
Za zebraną kwotę kupiłyśmy wiele sztuk majtek, które powędrowały
do freeshopów, do miejsc, które pomagają osobom z Ukrainy
i do organizacji, które dbają o komfort życia osób w kryzysach.
BADANIA
Ubóstwo menstruacyjne w opiniach i doświadczeniu kobiet Raport z projektu badawczego Fundacji „Różowa Skrzyneczka”
We wrześniu 2020, wraz z doktorą socjoligii Izą Desperak przeprowadziłyśmy badanie fokusowe na temat ubóstwa menstruacyjnego.
Celem projektu badawczego, którego rezultatem jest raport, było zbadanie opinii na temat ubóstwa menstruacyjnego, poznanie doświadczeń i potrzeb kobiet w tym obszarze oraz wysłuchanie propozycji działań, które należy podjąć, by najpierw zminimalizować, a następnie zlikwidować ubóstwo menstruacyjne i jego skutki.
Przeprowadziłyśmy wywiady fokusowe z około 70 kobietami, w różnym wieku, z miast i mniejszych miejscowości. Wyniki naszych badań przestawiłyśmy w obszernym raporcie, który jest dostępny do pobrania na naszej stronie w zakładce "Edukacja, warsztaty".
PODPASKI W SZPITALACH
Polskie szpitale nie oferują pacjentkom darmowych podpasek. 8 lutego 2023 wysłałyśmy w tej sprawie list do Ministerstwa Zdrowia. List stworzyłyśmy we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta oraz Biurem Praw Pacjenta. Zawarłyśmy w nim naszą wiedzę na temat skutków braku dostępu do środków higienicznych na czas menstruacji w szpitalach. Prosiłyśmy o przyjrzenie się sprawie, pilną interwencję i rozwiązania systemowe.
Odpowiedź niestety bardzo nas rozczarowała. Okazało się Ministerstwo nie widzi konieczności wprowadzenia zmian. Szpitale zobowiązane są w ramach udzielanego świadczenia opieki zdrowotnej zapewnić pacjentom i pacjentkom wyżywienie i zakwaterowanie odpowiednie do stanu zdrowia,
ale „pacjent powinien zaopatrzyć się sam w takie przedmioty jak środki higieniczne”.
„(…)środki menstruacyjne nie są wyrobami medycznymi i na chwilę obecną nie przewiduje się świadczenia polegającego na zaopatrzeniu pacjentów w środki menstruacyjne podczas pobytu w szpitalu.”
Dlatego działamy dalej w sprawie szpitali! Z jednej strony ślemy podpaski i skrzyneczki do placówek medycznych, z drugiej nadal apelujemy o zmianę sytuacji i spotykamy się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
W 2023r wygrałyśmy konkurs „Grant na zdrowie” organizowany przez Gedeon Richter Polska we współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Otrzymałyśmy 20 000 zł na walkę o dostęp do podpasek na SORach - Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.
#TAKDLAPODPASEK
Ustawa ma wprowadzić bezpłatny dostęp do środków menstruacyjnych oraz edukacji na temat zdrowia menstruacyjnego we wszystkich polskich szkołach. W Polsce obecnie żyje ponad 2 mln dziewczynek w wieku 9-19 lat. Oznacza to, że w szkołach w naszym kraju uczy się około 2 milionów dziewcząt, które miesiączkują lub w niedalekim czasie zaczną miesiączkować. Zapewnienie dostępu do środków higieny oraz edukacji dot. cyklu menstruacyjnego pozwoli im nie tylko godnie przeżyć czas miesiączkowania, ale także uchroni przed opuszczaniem zajęć lekcyjnych z powodu miesiączki. Odpowiednia edukacja pozwoli natomiast wzmacniać ich pewność siebie i budować wspierające środowisko wśród rówieśników, a tym samym niwelować tabu i stygmatyzację towarzyszące miesiączce.
Ustawa ma wprowadzić bezpłatny dostęp do środków menstruacyjnych oraz edukacji na temat zdrowia menstruacyjnego we wszystkich polskich szkołach. W Polsce obecnie żyje ponad 2 mln dziewczynek w wieku 9-19 lat. Oznacza to, że w szkołach w naszym kraju uczy się około 2 milionów dziewcząt, które miesiączkują lub w niedalekim czasie zaczną miesiączkować.
Zapewnienie dostępu do środków higieny oraz edukacji dot. cyklu menstruacyjnego pozwoli im nie tylko godnie przeżyć czas miesiączkowania, ale także uchroni przed opuszczaniem zajęć lekcyjnych z powodu miesiączki. Odpowiednia edukacja pozwoli natomiast wzmacniać ich pewność siebie i budować wspierające środowisko wśród rówieśników, a tym samym niwelować tabu i stygmatyzację towarzyszące miesiączce.
RÓŻOWA SKRZYNECZKA takes CARE of all sisters
Różowa Skrzyneczka łączy siły z międzynarodową akcją humanitarną CARE.
By móc wspierać osoby uchodźcze w walce o dobre życie w nowych, nie zawsze sprzyjających warunkach. Zgodnie z misją obydwu organizacji, w centrum naszej
uwagi i naszych wspólnych działań postawiłyśmy kobiety, dziewczyny i osoby
z macicami. Bo wiemy, jak istotnym elementem pracy o dobry świat jest walka
o równe szanse i prawa.
Dzięki współpracy z CARE w najbliższych miesiącach będziemy miały możliwość zapewnienia pomocy kilkunastu tysiącom osób - będziemy wysyłać
3 tysiące pakietów godnościowych miesięcznie.
Czym jest pakiet godnościowy? To zestaw rzeczy, które w obliczu kryzysu mogą okazać się opoką poczucia godności i bezpieczeństwa. W każdym pakiecie odbiorczynie znajdą podpaski, tampony, dezodorant, powerbank i torbę podróżną.
Do tej pory pakiety godnościowe dotarły już do kilkudziesięciu cudownych organizacji wspierających osoby uchodźcze , m.in do Fundacji Zupa dla Ukrainy, Asymetryści Punkt Pomocy - Nowa Nadzieja - Hubska 88, WeźPomóż, Przystanek Grochowa - Centrum dla Uchodźców z Ukrainy, ADRA International, Fundacja Autonomia, Polska Akcja Humanitarna (PAH) oraz Fundacja Ocalenie.
Wystawa poświęcona menstruacji
12 maja 2023 otworzyłyśmy pierwszą wystawę w Polsce poświęconą tematowi menstruacji. Wystawa „Kap kap, przeciekły majtki, parkiet i ulice” przez ponad dwa tygodnie gościła w naszej zaprzyjaźnionej galerii w Warszawie, Sklep Galeria Karowa.
Artykuł w Krytyce Politycznej: https://krytykapolityczna.pl/kultura/nie-chce-krwawic-z-godnoscia/?fbclid=IwAR29tJpkDQDNwX7CAiQUdN-bivPDize5krOOXyC6a6mndBig6gZr8fl_F-E
Oprowadzenie po wystawie: https://www.youtube.com/watch?v=SSftP3CMT9M
Dom Ciało
W ramach Funduszu Tutaj, we współpracy z Fundacją Ashoka, realizujemy projekt Dom Ciało.
Wspieramy nim osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w dostępie do wiedzy o edukacji seksualnej i zdrowotnej oraz do profilaktyki, leczenia ginekologicznego i usług z zakresu zdrowia reprodukcyjnego.
Dom Ciało jest miejscem spotkań, który tworzymy wspólnie z migrantkami ze społeczności ukraińskiej, białoruskiej i romskiej. Razem z nimi budujemy sieć kobiecego, międzykulturowego wsparcia. Działamy po to, by nowe mieszkanki polskich miast, w większym zaufaniu i bez szkodliwej zwłoki, niepokoju i strachu, mogły korzystać z usług medycznych w Polsce, bez konieczności powrotów do miejsc, z których pochodzą.
Razem z uchodźczyniami i migrantkami budujemy łatwo reprodukowalną bazę wiedzy i walczymy z krzyżującymi się wykluczeniami. Wspólnymi siłami i doświadczeniami budujemy projekt, w którym stawiamy na współpracę, wymianę i zmianę.