O cyklu menstruacyjnym

Co to jest cykl menstruacyjny?

Cykl menstruacyjny to regularnie powtarzające się zmiany w ciele osoby menstruującej. Objawia się krwawieniem z dróg rodnych (miesiączką), które jest spowodowane złuszczaniem i wydalaniem przez pochwę fragmentów błony śluzowej macicy.

Ile dni trwa cykl ?

Długość cyklu liczymy od dnia, w którym pojawia się krwawienie do ostatniego dnia przed następna miesiączką. Powszechnie przyjmuje się, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Można jednak zaobserwować różnice w długości cyklu u różnych kobiet. Wiele źródeł jako optymalny czas trwania cyklu podaje przedział od 21 do 35 dni.

Nie sama długość cyklu miesiączkowego jest jednak najważniejsza, a jego regularność – dlatego zdarza się, że następują odchylenia od przyjętych 28 dni. Lekarze zwykli uznawać, że przesunięcia od 2 do 4 dni względem poprzedniej miesiączki wciąż kategoryzują cykl miesiączkowy jako regularny.

Dlatego nie wpadajmy w panikę kiedy nasz cykl menstruacyjny wydłuża się, lub skraca o parę dni. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, stresującym momentem w życiu, przeziębieniami, długotrwałym zmęczeniem.

Jednak pamiętajmy, jeśli cykl menstruacyjny nienaturalnie się wydłuża i w żaden sposób nie możemy przewidzieć, kiedy przyjdzie miesiączka, skonsultujmy się z lekarzem w celu rozpoczęcia diagnostyki.

Fazy cyklu menstruacyjnego:

  • Faza menstruacji – czyli krwawienie miesiączkowe; w jego trakcie następuje wydalanie złuszczonej błony śluzowej macicy wraz z płynem menstruacyjnym, trwające średnio od 3 do 5 dni (choć krwawienia od 2 do 7 dni również są uznawane za optymalne)
  • Faza folikularna – w czasie tej fazy w szyjce macicy gromadzi się początkowo gęsty śluz, który następnie zmienia swoją konsystencję w lepką i przejrzystą; ostatniego dnia obecności tego śluzu w pochwie rozpoczyna się kolejna faza cyklu menstruacyjnego.
  • Faza owulacji – w jej trakcie pęcherzyk uwalnia komórkę jajową do jajowodu, gdzie przebywa ona 1 dzień (24 godziny); dla owulacji charakterystyczny jest wzrost temperatury ciała, zwykle o 0,5ºC. To właśnie podczas owulacji przypadają dni płodne.
  • Faza lutealna – organizm przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej; następuje wówczas zwiększona produkcja progesteronu i estrogenu przez komórki ciałka żółtego, która zmniejsza się, jeśli nie doszło do zapłodnienia.

Czym jest endometrioza?

Artykuł powstał we współpracy z Yonify. Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.yonify.pl/blog/ Endometrioza związana jest w występowaniem tkanki endometrium poza jamą macicy. Najczęstsze miejsce występowania endometriozy to

Read More

Menstruacja krok po kroku

Czym jest miesiączka: Miesiączka to krwawienie z pochwy, które pojawia się u osób posiadających macicę mniej więcej w wieku od 11 do 60 lat (chociaż

Read More

Kto menstruuje?

Z biologicznego punktu widzenia wszystkie osoby posiadające macice między ok. 11-13 rokiem życia a ok. 50-60 rokiem życia powinny miesiączkować. Jednak dużo okoliczności może wpłynąć

Read More